آغاز احیای درختان خیابان ولیعصر تهران

۱۳۹۶/۱۲/۱۱ جمعه
(0)
(0)
آغاز احیای درختان خیابان ولیعصر تهران
آغاز احیای درختان خیابان ولیعصر تهران
به گزارش پایگاه خبری ناب تهران، محمدعلی نجفی در آیین ساماندهی و احیای درختان چنار خیابان ولیعصر (عج) گفت: فضای سبز تهران و به ویژه پوشش گیاهی تهران از مواهب الهی شهر تهران است که در ساخت هویت و شخصیت تهران نقش بسزائی دارد.

وی افزود: در این میان درختان چنار نقش عمده‌ای داشته‌اند. به گونه‌ای که تهران را با عنوان چنارستان در گذشته یاد می‌کرده‌اند. وجود درختان چنار در خیابان ولیعصر (عج) به عنوان یکی از بزرگترین خیابان‌های منطقه برای شهر تهران ویژگی منحصر به فردی را ایجاد کرده است. متأسفانه امروز در خیابان ولیعصر 16 هزار چنار وجود دارد که ظرف چند سال گذشته بر اثر برخی ندانم کاری‌ها به نوعی قارچ به نام سرطان رنگی مبتلا شده‌اند.

شهردار تهران ادامه داد: پیاده‌راه‌ سازی در خیابان ولیعصر موجب شد نفوذ آب به ریشه این درختان محدود شود همچنین در کنار آن مساله تعرض برخی ساختمان‌ها به پیاده‌راه ولیعصر همگی باعث شدند که حدود 750 اصله درخت از چنارهای این خیابان دچار قارچ سرطان رنگی شوند. لذا مقرر شد 750 اصله درخت با درختان 15 تا 19 سال قدمت جایگزین شوند.

وی با اشاره به اینکه جایگزینی درختان ولیعصر از دشواری و پیچیدگی منحصر به فردی برخوردار بود، گفت: شهرداری تهران برای این جایگزینی تلاش بسیاری کرده است به شکلی که مطالعات تحقیقات آن در سازمان بوستان‌ها و فضای سبز تهران انجام شده و امیدواریم بدین ترتیب از سرمایه پوشش گیاهی شهر تهران حفاظت کنیم و این اقدام بر روی سایر شهرهای کشور که با مشکل قارچ سرطان رنگی مواجه هستند تاثیر مثبت داشته باشد.

نجفی با اعلام آمادگی از اینکه شهرداری تهران می‌تواند مطالعات، تجربیات و تجهیزات لازم را در صورت نیاز در اختیار سایر شهرداری‌های کشور قرار دهد، تاکید کرد: برای حفظ درختان شهرمان و پوشش گیاهی و فضای سبز شهر تلاش شهرداری به تنهایی کافی نیست و باید همه شهروندان هم در اجرای برنامه‌های شهرداری تهران مشارکت کنند و هم در حفاظت از این سرمایه‌های شهر نقش آفرین باشند. بی تردید در این میان باید گروه‌های مردم نهاد مرتبط با محیط زیست نقش نظارتی و حفاظتی فعالی را ایفا کنند و در جهت آگاهی رسانی به مردم و تبلیغات کوشا باشند.

وی افزود: شهرداری در حفاظت پوشش گیاهی تهران و همچنین توسعه فضای سبز کاملا جدی است و امیدواریم قوای دیگر کشور همچون قوه قضائیه در این امر مسئولانه عمل کنند و در پرونده‌های مرتبط با جدیت و قاطعیت بیشتر اقدام کنند.

وی ابراز امیدواری کرد که همه شهروندان از مواهب درختانی که سمبل زیبایی و طراوت میان مردم هستند به نحو احسن  بهره مند شوند.
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر