جامعه نیازمند اخبار مثبت و امیدبخش است

۱۳۹۶/۱۰/۲۷ چهارشنبه
(0)
(0)
جامعه نیازمند اخبار مثبت و امیدبخش است
جامعه نیازمند اخبار مثبت و امیدبخش است
به گزارش پایگاه خبری ناب تهران، همایش «خبر خوب، رسانه مسئول» عصر روز سه‌شنبه ۲۶ دی ماه به همت خبرگزاری فارس و با حضور جمعی از اهالی رسانه در تالار سوره حوزه هنری تهران برگزار شد.

پیام تیرانداز مدیرعامل خبرگزاری فارس در سخنانی در این همایش تقارن برگزاری آن را با ۲۶ دی ماه روز فرار شاه از میهن و روز پایان یأس و ناامیدی مردم ایران در آن برهه تاریخی، به فال نیک گرفت و گفت: انتشار بی قاعده و پرتکرار اخبار منفی، بعضاً روحیه‌ای خسته، کسل و مأیوس کننده از ما به جای می‌گذارد و ضرورت دارد در زمینه انتشار این گونه اخبار تجدید نظر صورت گیرد.

وی خبر خوب را خبری توصیف کرد که حاوی اطلاعات دقیق، کامل و صحیح است و به موقع مخاطب را در تصمیم گیری درست، یاری می کند و اظهار داشت: اخبار ناقص، مبهم، غیردقیق و مملو از قضاوت نه تنها به مخاطب کمکی نمی‌کند بلکه او را در سطح یک مصرف کننده اخبار تقلیل می دهد.

به گفته مدیرعامل خبرگزاری فارس، رسانه مسئول به جای تکرار مکرر موضع گیری های احساسی و هیجانی باید به سمت استدلال‌های متقن پیش برود.

تیرانداز ضمن اشاره به نیاز جامعه به اخبار مثبت و امیدبخش و برشمردن برخی از مصادیق آن‌ها به ویژه در ماه‌های اخیر تصریح کرد: مردم در مواجهه با این سوال که آخرین خبر خوبی که شنیده‌اید، خوانده‌اید یا دیده‌اید، چه خبری بوده است؟ به ندرت مصادیقی را به یاد می‌آورند و بیان می کنند. متأسفانه این سیاه‌نمایی‌های بی قاعده در اخبار حتی در گعده‌ها و دید و بازدیدهای خانوادگی ما ایرانی ها نیز رسوخ کرده است.

وی افزود: رسانه باید بتواند نوعی هدف مندی متعالی را به خودش و مخاطبش القاء کند. البته عده ای تصور می کنند که منظور از خبر خوب این است که چشم بر واقعیت ببندیم و خودمان را گول بزنیم و بگوییم همه چیز خوب است. در حالی که مقصود این نیست و چگونه گفتن اخبار منفی مهم است. این که طوری این اخبار را بگوییم که اثرات منفی آنها کم شود.

در پایان این مراسم از تعدادی از اصحاب رسانه که به تصمیم مسئولان برگزاری همایش یاد شده در انتقال اخبار خوب موفق بوده اند به شرح زیر تقدیر به عمل آمد: عطیه همتی، مجید خسروانجم، علیرضا وهاب‌زاده، نوید برهان زهی، سیدمحسن میرشمسی، محمدرضا باقری و خانم عابدین.

در این مراسم همچنین از محمدرضا حافظی خیر مدرسه‌ساز، کمیل نظافتی روحانی خیر، جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی، احسان رنجبر از خیران در حوزه ترک اعتیاد جوانان، حمید استیلی از اهالی ورزش، محمدعلی محمدیان و سید حسین منتظرین تقدیر به عمل آمد.
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر