کتابگردی و تقدیر از ناشران در قلب فرهنگی پایتخت

۱۳۹۷/۸/۲۸ دوشنبه
(0)
(0)
کتابگردی و تقدیر از ناشران در قلب فرهنگی پایتخت
کتابگردی و تقدیر از ناشران در قلب فرهنگی پایتخت

به گزارش پایگاه خبری ناب تهران به نقل از تهران رسانه؛  در راستای برنامه «کتابگردی» که ایده اولیه آن را چهارسال پیش احمد مسجدجامعی با هدف تقویت کتابفروشی‌ها در کشور مطرح کرده بود، صبح امروز بیست و هشتم آبانماه با حضور علی اصغر طاهری شهردار ناحیه 1 منطقه 11، محمدمهدی تدین موغاری دبیر شورایاری محله انقلاب، سعید وکیلی دبیر شورایاری محله شیخ هادی، مریم رجبی مدیر اجتماعی، فرهنگی ناحیه و تعدادی از کارشناسان حوزه اجتماعی در بازار کتابفروشان میدان انقلاب انجام شد.

بنابر این گزارش؛ قراراست در هفته آينده نیز جلسه ای با موضوع رفع مشکلات فعالان حوزه نشر و هم اندیشی با ناشران در ناحیه ١ شهرداری منطقه ١١برگزارشود.

طاهری در این بازدید ابراز امیدواری کرد که انشاءالله در آینده شاهد چاپ کتاب در تیراژهای بالا باشیم و روز به روز فرهنگ مطالعه نیز فراگیر گردد.

تدین دبیر شورایاری محله انقلاب نیز با تاکید بر حمایت مسئولان فرهنگی از ناشران عنوان کرد؛ در زمینه مطالعه کتاب فقط فرهنگ سازی نباید مورد توجه باشد و آنچه در تقویت فرهنگ مطالعه در جامعه می تواند میسر واقع شود، فرهنگ پذیری آحاد جامعه و شهروندان و آشتی با کتاب است که این موضوع یک عزم ملی را می طلبد.

به گزارش تهران رسانه؛ احمد مسجدجامعی عضور شورای اسلامی شهر تهران، همزمان با هفته کتاب با صدور پیامی از تمام اقشار جامعه خواست تا با حضور در کتابفروشی‌ها به رونق حلقه‌های مرتبط با نشر کمک کنند.

‌‎مشروح متن این پیام به این ترتیب است:

«این روزها در آستانه برگزاری پنجمین آیین کتابگردی قرار داریم؛ فعالیتی که نخستین بار با هدفِ حمایت از کتابفروشی‌ها به عنوان کانون‌های توزیع فکر و اندیشه و با هدف حضورِ مردم، به عنوان مخاطبانِ اصلی کتاب در فضای عمومی و شهری، شکل گرفت؛ این حرکت فرهنگی-اجتماعی، در طول چهار دوره‌ گذشته، خوشبختانه با حمایت و استقبال مردم از یک سو و اصحاب فرهنگ و هنر از سوی دیگر روبرو شده است و می‌رود که به دوران بلوغ و شکوفایی خود نزدیک شود. کتابگردی حرکتی است که نشاط شهری را حول محور فرهنگ پدید آورده و کتابفروشی‌ها را محلی برای گفتگوی رو در روی مردم با پدید آورندگان کتاب یعنی نویسندگان، مترجمان، ناشران و تصویرگران بدل کرده است.

‏‌‎امسال در حالی به پنجمین کتابگردی و روز قدردانی از کتاب‌فروشی‌ها نزدیک می‌شویم که متاثر از فضای عمومی جامعه، این حرفه نیز با مسایل و مشکلات زیادی رو به رو است. مشکلات اقتصادی از یک سو به دلیل گران شدن قیمت ارز و مواد اولیه به افزایش قیمت کتاب انجامیده است و از سوی دیگر با کاهش قدرت خرید خانواده‌ها باعث حذف خریدهای فرهنگی، از جمله کتاب، از سبد خرید برخی از خانواده‌های ایرانی شده است.

‏‌‎ در کنار مشکلات اقتصادی، متاسفانه، فعالیت شبکه‌های زیرزمینی انتشار غیرقانونی کتاب‌های پرفروش قانونی و فروش و توزیع آن‌ها از مجراهایی غیر از کتابفروشی‌ها، صنعت نشر کتاب در ایران را با مشکلات مضاعفی درگیر کرده است.

‏‌‎ در چنین شرایطی، امسال هم در آخرین پنج‌شنبه هفته‌ کتاب به دیدار کتاب‌فروشی‌ها رفته و با خرید کتاب از آنان از حضور و پایداری آنها در این عرصه قدردانی می کنیم و در حد بضاعت یاریشان خواهیم کرد. بر کسی پنهان نیست که یکی از موثرترین راه‌های پشتیبانی و حمایت از خدمتگزاران کتاب، حضور فعال و مردمی در کتاب‌فروشی‌ها و خرید کتاب از آنان است زیرا نیک می‌دانیم که رونق کتاب‌فروشی‌ها به عنوان آخرین حلقه از زنجیره صنعت نشر، به رونق کل نشر و فرهنگ ایران منجر خواهد شد.

‏‌‎اینک از مردم شریف ایران دعوت می‌کنیم، به منظور احیای فرهنگ کتابخوانی، روز پنج‌شنبه اول آذر ۱۳۹۷ با حضور پرشور در قالب گروه‌های دانش‌آموزی، دانشجویی، خانوادگی، دوستانه و ... در کتاب‌فروشی‌های سراسر کشور و خرید کتاب، از ناشران، نویسندگان، مترجمان و مشاغل مرتبط با تولید کتاب کشورمان تقدیر کنند.

‏‌‎از اهل قلم، روحانیون، هنرمندان، آموزگاران، استادان، اصحاب فکر، فرهنگ و اندیشه، پدید آورندگان کتاب، شخصیت‌های سیاسی و چهره‌های برجسته و مورد احترام مردم نیز دعوت می‌کنیم هم‌چون سال‌های گذشته ضمن حضور در کتابفروشی‌ها و خرید کتاب با پشتیبانی از این حرکت مردمی به رونق و استمرار آن یاری رسانند. از روزنامه‌نگاران، مدیران رسانه‌های مکتوب، صدا و سیما و فعالان شبکه‌های اجتماعی نیز درخواست می‌کنیم، با دعوت از مردم و فرهیختگان و انعکاس حضور مردم در کتاب‌فروشی‌ها به یاری این حرکت بیایند.

‏‌‎همچنین، از گروه‌های ترویج کتابخوانی، باشگاه‌های کتابخوانی، نهادهای غیردولتی فعال در حوزه کتاب در شهرها و روستاهای سراسر کشور دعوت می‌کنیم، با حضور در کتابفروشی‌ها به ترویج کتابخوانی کمک کنند.

‏‌‎امیدوارم با تلاش همگانی، حضور در کتاب‌فروشی‌ها و خرید کتاب به یکی از عادت‌های همیشگی‌مان تبدیل شود تا هم اقتصاد نشر رونق گیرد و چرخِ آن به حرکت خود ادامه دهد و هم امید و نگاه به آینده در فضای فکر و فرهنگ کشور تداوم داشته باشد. وعده دیدار ما، پنجشنبه یکم آذر در کتابفروشی‌های سراسر کشور»

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر